Kuidas seda teha võimalikult stressivabalt, ilma viperusteta ja nii, et järgmine kord oleks kergem!


Noored ja kogemusteta hobused on nagu lapsed. Uute tegevuste ja asjade juures on inimene see, kes juhendab, suunab, kiidab ja keelab. Pügamine on hobuste seas tavapärane tegevus, olgu see siis „full clip“ või kerge viimistlus jalgadele, lakale jms. Enamike hobuste jaoks on pügamismasin esialgu kindlasti kole väike koll, kes müriseb, väriseb ja pläriseb. Kuid peale mõningaid kordi pügamist on see ehk isegi meeldiv aparaat ja tegevus, kui teostus on meelepärane, rohke nänni ja kiitmisega. Toome välja mõned nipid ja soovitused, kuidas hobuse esimene pügamine teha võimalikult meeldivaks.


1. Pügamismasin! – Tahaksin välja tuua kõige esimese punktina pügamismasina valiku. Kui vähegi võimalik, alusta pügamise tutvustamist hobusele väiksema masinaga. Näiteks Saphir seeria masinad on käepärased, kerged, vaiksed ning vähese vibratsiooniga (võrreldes suure masinaga). Samuti on väiksema masinaga sisselõigete tõenäosus tunduvalt väiksem. Akuga masin on selliseks tööks parim – ei ole ohtu, et hobune juhtmele peale astub või sinna sisse kuidagi takerduks.

2. Ettevalmistus!
– Näita ette! Kui võimalik, siis tee oma teised pügamistoimingud nii, et noor/pügamata hobune näeb ja kuuleb pügamismasinat. Näteks, kui sa pügad kogenud hobust siis pane noor kõrvale boksi või palu kedagi, kes temaga lihtsalt seisab kõrval. Niimoodi harjub ta pügamismasina häälega. Kui ei ole teist hobust „varnast võtta,“ siis pane võimalusel klipper lihtsalt tema lähedal tööle.
– Mõtle välja, kus hobust pügad. Boksis, õues, vahekäigus, pesuboksis? Igal juhul vali selline koht, kus hobune tunneb ennast turvaliselt ja on seal meeleldi. Jälgi, et pügamiskohas oleks valgust piisavalt.
– Enne hobuse pügamist tee ära kõik vajaminevad toimingud. Kontrolli üle terad, lae täis akud, varu kuhjaga nänni, tee pügamiskoht võimalikult ohutuks (liigsed asjad tõsta eest ära) ning varu aega. Tee kõik ettevalmistused nii, et vajaminevad asjad oleksid käeulatuses. Pane selga sellised riided, kuhu ei jää karvad külge. Turvalisus on ülioluline – noore või närvilisema hobuse puhul kanna kiivrit!
– Kas siduda hobune kinni, hoida lahtiselt või lasta kellelgi hoida? Meie arvame, et kõige parem on esimene pügamine teha nii, et keegi hoiab hobust kinni. Annab nänni, silitab, rahustab, kiidab jne. Nii, keskendub hobune rohkem inimesele ja pügamine jääb meelde, kui meeldiv tegevus rohke nänni ja tähelepanuga.

3. Pügamine! – Kui Sa oled juba jõudnud oma hobusele pügamismasinat eemalt tutvustada ning tema jaoks värin ja mürin ei ole probleemiks siis saab alustada pügamist.

– Pane masin tööle hobusest veidi eemal ning vaata, kuidas ta reageerib. Kui kõik on rahulik siis puuduta hobust nii, et Sinu käsi on masina ja hobuse vahel. Nii tunneb hobune vibratsiooni aga mitte nii intensiivselt. Silita, kiida ning korda sama asja nii, et Sinu kätt enam vahel ei ole.
– Enne, kui pügama hakkad siis veendu, et Sinu hobune on pügamismasina ja sellega kaasneva värina ja mürina juures rahulik.
– Ära sea endale suuri eesmärke, kui pügad hobust esimest korda. Alusta vähemaga, näiteks väike osa kaela pealt ning järgmisel korral juba rohkem.
– Positiivne kogemus esimesel pügamisel teeb teise pügamise juba palju lihtsamaks. Jaga hulgaliselt kiitusi, paitusi ja maiustusi!
4. Kui Sa tunned, et ei saa sellega ise hakkama siis Eestis on palju pügamisteenuse pakkujaid, kes kindlasti tulevad Sulle appi.